Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Társalgások a sorozat negyedik fő epizódjáról.
Válasz küldése
csubi8
Hírfigyelő
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013. 12. 11. 14:38

Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Hozzászólás Szerző: csubi8 » 2013. 12. 12. 10:48

Csak a tisztánlátás végett: nem vagyok egy mindehova-beszóló fórumozó, ráadásul még csak most játszom végig a GTAIV-et, de egyszerűen nem tudom magamban tartani, hogy a ROCKSTAR hogyan volt képes úgy fejleszteni, hogy közben visszalépett (pl. a San Andreas-hoz képest).

A játék rengeteg erénye és erőssége mellett sokkal több dolgot hiányolok, amik ráadásul apróságok lettek volna.

Soroljatok Ti is, ha eszetekbe jut ilyesmi:
1. Kerékpár - a San Andreasba volt, ráadásul egy csomó fajta... itt miért nincs?
2. Eleve változatosabb közlekedési eszközök (utánfutók, trélerek, lakókocsik, stb)
3. Nekem mondjuk nem hiányzik, de a San Andreasban volt testedzési lehetőség, valamint a sok kajától hányás és elhízás.
4. Ha a városban vannak benzinkutak, miért nem fogy a benzin az autókból? (tudom, erre már csináltak egy scriptet a lelkes modderek)
5. Még a Mafia2-ben is jobban megcsinálták a körözési módszert: ha egy adott autóval bűntényt követtél el, rendszámot kellett cserélni (vagy akár csak egy betűt rajta), mert bárhol lekapcsolhattak a zsaruk. Ez nekem logikus lenne, de látom a játékban magával a rendszámmal se sokat vacakoltak (LibertyCity mindenkinek).
6. Tuning. Na, nem egy NeedForSpeed-re gondolok, de a San Andreasban lehetett felniket csereberélni... itt már ezt sem lehet.

Higyjétek el, GTA rajongó vagyok, de úgy látom, hogy úgy lépett előre a játék, hogy közben kevesebb lett. Ami nem feltétlenül baj, de volt még benne lehetőség, amit szerintem nem aknáztak ki. :insecure:

Szerintetek?

Avatar
The Cleansing Fire
Törzstag
Hozzászólások: 2153
Csatlakozott: 2012. 07. 11. 19:25

Re: Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Hozzászólás Szerző: The Cleansing Fire » 2013. 12. 12. 13:24

Sokkal jobb, mint az SA.
Benzinkút sok játékban van, benzinnel működő autók viszont alig. És nem is hiányzik, lássuk be. A GTA a szabadságérzetről is szól, viszont ha a kocsikat folyton újra kellene tölteni, akkor az emberek utálnák. Elég az, hogy a motorok néha leállnak. Az is dühítő, de elég ritkán hozzá lehet szokni.
Igen, rengeteg lehetőség hiányzik, sok kiaknázatlan, és az SA -hoz képest vannak visszalépések. Miért? Mert komolyabb a játék. Persze egy GTA legyen valamennyire komoly, mert véres, de a IV sokkal komolyabb lett, mint az SA. És ezzel nem olyan könnyen összeegyeztethető az SA -ban megismert idétlenkedés, vagy az, hogy ha bezabálsz tíz kib**** szendvicset, akkor elhányod magad.
A közlekedés elég változatos ahhoz, hogy lehessen élvezni, a mesterséges intelligencia sem olyan rossz. Azon, hogy egy szmogos nagyvárosban nem pattanhatsz bringára, nem csodálkozom. Ugyanúgy azon sem, hogy nincs mondjuk traktor a nagyváros közepén.
A rendőrség az eddigi összes GTA -ban ilyen volt (az V -ről fogalmam sincs), és ezen szerintem nem is kell változtatni. Azért mert egy játékban rendszámot kell cserélni, nem kell mindben. Ez a játék pedig pont olyan, amiben nincs szükség ilyenre, és megint azért, mert a szabadságérzetről és a lövöldözésről szól. Ha a rablások után a rendszámod alapján követnének, abban mi lenne a szabadság? Elég, hogy a rendőröket hármas szint után már nem olyan könnyű lerázni! Az, hogy a fél városon végigmenj, mire találsz egy garázst, ahol lecserélheted a rendszámodat, és amúgy körözéssel nem is látnak el, meg senkinek nincs gyomra.
Ja, a tuning tényleg hiányzik, de a fodrászattal, gyúrással együtt vették ki, mint másodlagos lehetőségek. persze ezeket lehetne fejleszteni, de a játék megállja a helyét így is. Szerintem ezekkel a "hibákkal" együtt is magasan veri a SA gagyi szintjét.
Guess who's back!

Avatar
dani.szentgali
Régi motoros
Hozzászólások: 3681
Csatlakozott: 2012. 05. 17. 11:47
Tartózkodási hely: Hungary
Kapcsolat:

Re: Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Hozzászólás Szerző: dani.szentgali » 2013. 12. 12. 15:41

Mindkettőtök mondanivalójában van igazság, nem is kevés. Igazából itt nem tudok álláspontot foglalni egyikőtök mellett sem, mert az én véleményem kb. a ti véleményeitek között van.

csubi8: Abban egyetértek, hogy volt néhány visszalépés a GTAIV-ben a SA-hoz képest, de ezeket a "kiaknázatlan lehetőségeket" szinte mind kijavították az új részben, a GTAV-ben. Szóval azok a dolgok, amiket te hiányoltál a IV-ben, szinte mind benne vannak az V-ben. Ha a SA-t akarod részben visszakapni egy mostani, HD GTA-tól, akkor vedd meg a GTAV-öt szerintem. Érzésem szerint abban minden benne van, aminek egy jó GTA-ban benne kell lennie. Mondjuk a GTAIV sem egy rossz játék, évekig lekötött, de az V szerintem még így is magasan veri a SA-val együtt (mármint az V mindkettőnél jobb).
"We've got lawmen in three different states after us." - Arthur Morgan

csubi8
Hírfigyelő
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2013. 12. 11. 14:38

Re: Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Hozzászólás Szerző: csubi8 » 2013. 12. 12. 16:45

:) Rendben, bocsánat.

Látom, kihúztam a gyufát, mert úgy lett volna helyes, hogy először az érdemeit sorolom fel a GTA IV-nek és igazából a "fikázásom" nem arról szól, hogy a GTA IV rossz lenne. Csak valahogy a GTA sorozatot, ha nézed egy folyamatos fejlődést látsz irtózatosan emelkedő görbével és mintha - de biztos csak én látom így - a San Andreas után egy picit ez a görbe nem lenne olyan szinten emelkedő.

Mert tényleg van szép grafikánk (meglepődtem, hogy az autók grafikája/fizikája mennyit változott, pl törésmodell, vagy az autógumi oldalán feliratok, azon csak lestem), remek sztorink és jó ötletek (internet, mobilteló a játékban, stb), de pl. a pénzemet se tudom elkölteni (ahogy ez az 5-ben másképp lesz; várom a PC verziót).

Szóval szívesen játszom vele, csak egy ötletelésre hívtalak benneteket, hogy mi az amit szerintetek még jó lett volna beletenni.

;)

Avatar
Wanderer
CJ zoknija
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2013. 10. 27. 19:24

Re: Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Hozzászólás Szerző: Wanderer » 2013. 12. 12. 17:47

csubi: tényleg nyugodtan megveheted a gtav öt. Persze csak ha nem akarsz gyorséttermekbe enni menni, mert itt nem lehet. Meg biliárdozni se nagyon akarj ,, mert azt sem lehet meg bowlingozni se, meg kaszinózni se, meg táncolni se a csajjal , meg gyúrni se. De RÉSZBEN tényleg vissza kapod a San Andreast...
Szóval felsleges hasonlítgatni egyiket a másikhoz. Pláne a GtaIV et az V-höz ahol öt év telt el a két játék között.
HÉ SZALADIN! ÚGY TUDTAM TE DAMASZKUSZBAN MEGHALTÁL.. AKKOR MIT KERESEL ITT NÁLAM? NA MENJ CSAK HAZA!

Avatar
Shotgun
Szakértő
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2010. 03. 05. 18:23
Tartózkodási hely: Budapest, Magyarország
Kapcsolat:

Re: Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Hozzászólás Szerző: Shotgun » 2013. 12. 14. 06:46

Na elolvastam az itt leírtakat, és gondoltam bedobom a saját véleményemet is a dolgokkal kapcsolatban.

Első sorban fontos, hogy kiemeljem, a GTA IV esetében inkább a sztori, és a hangvétel volt az, ami megmaradt a legtöbb rajongóban. Hogy miért? Mert egyszerűen egy sokkal érettebb közönséget akartak megcélozni vele, amit valljunk be, sikerült is, függetlenül a rajongótábor ezen a téren való megosztottságától.

Viszont a gebasz az egésszel tudjátok mi? Niko jellemgörbéje...

Annak idején volt egy interjú az egyik Rockstaros arccal, aki saját maga is leírta, miért tartotta Niko személyiségét nem feltétlenül GTA-ba illőnek, és azt kell hogy mondjam, teljesen igaza volt. Leírták, hogy míg a történet szerint ő egyszerűen megveti az öldöklést, illetve az ártatlanok bántalmazását, a küldetések nagy része olyan lehetőségeket tár elénk, melyek teljesen értelmetlenek ennek fejében, így maga a karakter teljesen álszentnek minősülhet néhány ember szemében.
Plusz azért gondoljuk át... Niko, egy leszerelt katona, akit kikészített a háború és olyan szörnyűségeket látott, amiket sokan elképzelni sem tudnának. Aztán bekerül Liberty City alvilágába, és fenekestül felforgatja azt a tevékenységével, közben folyamatosan azért siránkozik, hogy ezt kell csinálja.
Persze... a rávezetés tök jó -- tehát a Roman bénázásaiból adódó bonyodalom --, meg szép, de szerintem kivehető, hogy az egész egy nyögvenyelős maszlag lesz egy rövid idő után. PLÁNE, hogy a játék szabadságából adódóan az utcán bárhol, bármikor halomra gyilkolhatjuk a szerencsétlen gyalogosokat... na most kérdem én, ki tudna így azonosulni egy főszereplővel?

Technikai újítások terén viszont elismerem, hogy a IV nem volt egy rossz rész. Elismerésre méltó teljesítmény a fejlesztőktől, mert azért be kell valljuk, hogy bármennyire is ez volt az első RAGE motoron alapuló nyílt-világú, külső nézetes shooter, a megvalósítás közel tökéletes volt. (Euphoria animációs motor bevezetése, a Bullet fizikai motorral)
Tetszett a rendőrök mesterséges intelligenciája, ahogy taktikusan helyezkedtek akár háztetőkön is, és nem volt olyan könnyű lerázni őket -- egyébként itt megjegyzem, hogy mikor körözés alatt vagy, és autót váltasz, a diszpécser nem tud pontos leírást adni arról, hogy milyen járművet is vezetsz.
Lehetőségek terén tehát megértem, hogy vágott a R*, a helyszín miatt, és a technológia miatt, amit akkoriban nem aknáztak még ki annyira, mint például a későbbi Red Dead Redemptionnél, ami egyfajta előőrsként hatott a GTA V számára. Teljesen érthető volt a repülők hiánya, a víz alatti világ kidolgozatlansága, és a kevésbé változatos küldetések is, mert az új motor, mint azt már említettem, nem került kiaknázásra, ami adódik a PS3 bonyolultságából.

Viszont térjünk át az V-re, ami szerintem nagyon sok gyermekbetegséggel bír.

Elsőként kijelentem, hogy a leggyönyörűbb sandbox TPS világot kaptuk ezen a generáción, amibe tényleg csak azok kötnek bele, akik rosszmájúak. A játék nagyon jól néz ki, a fényeffektek már-már netxtgent idéznek, és az árnyékok is fényévekkel jobbra sikerültek, mint a IV-ben.
De ez okozta sok ponton a vesztét is a játéknak, mivel nem egy szempontból butítottak azon, amit a IV-re alapozva sokkal fejlettebben, szebben megvalósíthattak volna.

Az autók törése, irányítása, a karakterek animációi, az emberek félrelökése az útból, a szemét/tárgyak felvétele, illetve elhajítása, mind olyan elemek, amik apró fejlesztéssel már-már tökéletességet kölcsönöztek volna ennek az epizódnak.

A verekedésről nem is beszélve. Engem kifejezetten idegesít, hogy három-négy alapmozdulattal operálunk közelharcnál, ráadásul ellenfeleink egyfajta MORÁLIS KÓDOT betartva nem hajlandóak megtámadni minket, amíg éppen egy másik emberrel vagyunk elfoglalva... A körözés meg... hát azt valahogy nevetségesnek tartom, hogy visszatértünk a GTA III szintjére, ahol pár méterrel ELÉM rakta le a játék a kopókat. Ráadásul itt olyan szinten eltúlzott az egész, hogy különleges osztagra nincs is szükség, mert egy átlag mezei zsaru akár 100 yardról is ezerszázalékos pontossággal lövi ki a kerekedet, miközben egyik kezében egy fánkot töm a pofájába, a lábával meg irányítja az autót, amiben ül.

Írhatnám még, hogy mivel nem vagyok elégedett az V-tel kapcsolatban, de nem ez volt a célom. A játék a IV-nél klasszisokkal jobb, még akkor is, ha nekem speciel a sztori eddig nem nagyon bejövős. Szerintem mindenképpen vedd meg.

Avatar
Kiscserko
Epsilonista
Hozzászólások: 1489
Csatlakozott: 2012. 04. 28. 21:03
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Ami hiányzik a GTAIV-ből...

Hozzászólás Szerző: Kiscserko » 2013. 12. 14. 11:44

Szerintem Niko egy nagyon jó főszereplő. Csak a családja védelméért, vagy később a pénzért ölt. És mivel nem igazán talált munkát (ezt mondja a bevezető videóban) ez az egyetlen módja a pénzszerzésének. Mellé a jelleme is nagyon tetszett, én totál tudtam azonosulni vele.
GTAV is a dream come true.

The best f*cking game ever f*cking made.

"You forget a thousand things every day. Make sure this is one of them."

Válasz küldése